Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy Państwu listę najczęsciej zadawanych pytań i odpowiedzi. Jeżeli nie znaleźli Pańśtwo odpowiedzi na swoje pytanie, prosimy o kontakt z nami. Informacje kontaktowe z iczarter.pl znajdą Państwo na stronie Kontakt.


Tak, pływanie na jachtach motorowych bez patentu jest legalne od 2010 roku. Z dniem 16 października 2010 roku, weszła w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857), która wprowadza zmiany w uprawnieniach do pływania motorowymi jachtami spacerowymi (houseboatami): „ ... Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.”

Osoba niepełnoletnia nie posiada pełnych zdolności do czynności prawnych, a więc nie może być stroną umowy czarterowej. Może natomiast samodzielnie (lub pod nadzorem) prowadzić jacht wynajęty przez osobę pełnoletnią, która weźmie na siebie odpowiedzialność za ewentualne straty materialne.

Zaliczka w usługach czarterowych jest standardem. W naszej firmie kwota zaliczki stanowi ok.30% wartości czarteru. Wpłata zaliczki jest potwierdzeniem rezerwacji (zawarciem umowy) jachtu w danym terminie.

Kaucja w usługach czarterowych jest standardem. Jej wysokość zależy od klasy jachtu i jakości wyposażenia. Ubezpieczenie jachtu nie obejmuje drobnych strat - np. utopienia pagaju czy kotwicy. W innych przypadkach procedura odzyskania ubezpieczenia jest bardziej kosztowna niż poniesiona strata - np. w przypadku drobnego przetarcia/rozerwania żagla. Tego typu straty zawinione przez wynajmującego pokrywane są właśnie z kaucji. Wynajmujący, który zapłacił kaucję bardziej dba o powierzony sprzęt o wartości niekiedy przekraczającej cenę luksusowego auta.

Wszystko zależy od wyboru firmy ubezpieczeniowej, wariantu wykupionego ubezpieczenia/pakietu ubezpieczeń. Każda firma ubezpieczeniowa ma własne umowy i warunki. Do najbardziej popularnych ubezpieczycieli jachtów należą PZU, Warta i Alianz. Koszt naprawy drobnych uszkodzeń lub uzupełnienia braków w wyposażeniu pokrywany jest z kaucji pobieranej przez armatora od wynajmującego na początku rejsu, a rozliczanej po jego zakończeniu. Tzw. udział własny (nie zwracany przez ubezpieczyciela) wynosi najczęściej 15% wartości sumy ubezpieczenia (wartości jachtu). Istnieją oczywiście umowy ubezpieczeniowe bez_udziału własnego - jednak znacznie wyższa w tym przypadku składka ubezpieczeniowa jest wliczona także w wyższą w tym przypadku cenę czarteru.

Jachty czarterowe wyposażone są w tzw. szczotkę ryżową do szorowania pokładu oraz wiaderko na lince do jego spłukiwania. Do mycia jachtu nie wolno używać detergentów (popularnej chemi gospodarczej), gdyż są one trujące dla środowiska (w szczególności ryb i ptactwa wodnego). W porcie jachty powinny być myte czystą wodą bez użycia środków chemicznych. Zatruwanie wody jest zabronione i podlega karze.

Od podaży i popytu :). Cena za czarter zależy przede wszystkim od okresu, w którym jacht chcemy wynająć. Zależy także od wielkości jachtu i jego wieku, staniu oraz wyposażenia. Najniższe ceny są przed sezonem (kwiecień, maj, początek czerwca) oraz po sezonie (wrzesień, październik, Listopad). Najwyższe są w okresie wakacji szczególnie w tzw. szczycie sezonu (druga połowa lipca, pierwsza połowa sierpnia) oraz w tzw. długie weekendy. Można nawet stwierdzić, że w długi weekend majowy (szczególnie jak weekend jest naprawdę długi) pływa wszystko, co jest w stanie pływać. Dlatego na ten termin najlepiej rezerwować jacht z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jachty różnią się wiekiem, wyposażeniem, jakością osprzętu zabudowy itp. Poza tym jachty rekreacyjne niektórych armatorów często są dopieszczone w każdym szczególe i bardzo dobrze wyposażone. Taki jacht w czarterze pływa tylko tyle czasu - ile potrzebuje, aby zarobić na swoje utrzymanie. Cena czarteru w takim przypadku jest wysoka, ale pływanie takim jachtem to sama przyjemość.

Jest to możliwe ale niezgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem - podobnie jak jazda samochodem przeznaczonym dla 5 osób z czterema osobami dorosłymi i dwojgiem dzieci (niezależnie od wieku). Dla takiej liczby osób lepiej wynająć dwa mniejsze jachty niż jeden duży. Powodów jest kilka. Jachty 8 osobowe są przeważnie oznaczane jako 6+2 - czyli 6 osób pływa na nim stosunkowo wygodnie, dodatkowe dwie się zmieszczą ale żegluga do komfortowych nie należy; jacht posiada określoną ilość środków ratunkowych; w przypadku jakiegoś wypadku zbyt duża liczba osób na pokładzie będzie dodatkową okolicznością obciążającą sternika. Ponadto warto zastanowić się czy wytrzymamy psychicznie tygodniowy rejs takim zatłoczonym autobusem.